Nejdet Çöven

Bir bilmecedir hayat.

Gerçekte tek doğrusu vardır ama şıkları çoktur aslında. Yine de tek bir doğru adım hayatınızı değiştirebilir. Yaşamda ya güçlü olacaksın yürüyüp gideceksin hedefe durmadan ya da doğru birine sormak zorunda kalacaksın karışık yolları. Aslında her ikisini de yapacak olan SENSİN.

Soracaksan doğru insana, KOÇ’A soracaksın. Onlar ellerindeki plan, programlarla organize bir şekilde seni daha iyiye, değişikliğe, hedefe, geleceğe, mutluluğa, başarıya ulaştıracaklardır.Tıpkı tek rotası, tek doğrusu olan denizdeki gemilerin kaptana rağmen yolculuğu tamamlaması gibi.

Bizlerde o gemiye binerken elimizde sadece bir kalemimiz ve birkaç boş kağıdımız vardı. Acemiydik, ne yapabilirdik, neler kazanabilirdik bilmiyorduk. Belki bir kayığı dolduracak bilgi birikimimiz bile yoktu. Doğru soruyu doğru kişilere sorduk. Tarifi de doğru oldu elbette.

Değişimi yaşadık, planladık, programladık, organize olduk, daha iyiye gittik, sadece tatlı olmadığını öğrendik baklava tekniğinin, yaşam alanlarımızı öğrendik, kişileri yönlendirmek olmadı niyetimiz, engellerin bizi yıldırmayacağını sonuca odaklanmayı öğrendik Milton ERİCKSON’dan, başarmak ve mutlu olmanın bizim elimizde olduğunu kavradık BURCU HOCA’dan.

Yükümüz epey ağırlaştı bundan sonraki yolculuklarımızda ve hatta gemilerin taşıyamayacağını düşünmeye başladık. Kayık ile çıktığımız seferimize gemilerle taşınacak yükümüz ile devam edeceğiz. Ne taşıdığımızı sorarsanız herkesin kendi elinde olan mutluluk, başarı, motivasyon anahtarının nasıl kullanacağını öğretecek donanımlar olduğunu söyleyebiliriz. Yılmadan, ezilmeden, bıkmadan taşıyacağız yükümüzü.

Neye güvendiğimizi sor istersen çekinmeden. Cevabı basit. Güvencemiz mi? Tabi ki SEN’sin; senin iç dinamiklerin, kendi potansiyelin. Çünkü SEN çok güçlüsün, farkına varabilirsen eğer.
Karar SİZİN, çözüm ise SİZSİNİZ!

Profesyonel Koç
Veteriner Hekim
Uluslararası Basketbol Yöneticisi
Profesyonel Koçluk Sertifika Programı Mezunu – 2016