Yaşam Amacının Keşfi

Birsen Mutlu Turhan 1977 yılında yurt dışında doğdu. Ankara Üniversitesi Finans ve Bankacılık, Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde eğitim aldı. Finans ve Bankacılık sektörünün öncü gruplarından birinde 12 yıl yönetici olarak çalıştı. 2014 yılında başladığı kendi aile şirketinde  halen yönetici olarak çalışmaktadır.

Evli ve iki çocuk annesidir.

Çalışma hayatı boyunca ‘YAŞAM AMACINI’ arayan Birsen Mutlu Turhan 2019 yılında Koçluk Mesleği ile tanışmış ve amacının keşfi ile buluşmuştur. Uzun soluklu olan bu yolculuk halen devam etmektedir.

Birsen Mutlu Turhan’ın Bireysel ve Öğrenci Koçluğu hakkındaki düşünceleri:

Bu yolculuktan sizlere bahsetmek istiyorum.

Koçluk, insanın özüne yaptığı kıymetli bir keşiftir.

– Özüne Keşif ne demektir?

Bugüne kadar çevrenin etkisiyle unuttuğun özelliklerini hatırladığın, doğuştan gelen mizaç özelliklerini tanıdığın, kabul etmek istemediğin, ya da toplumsal olarak kabul edilmeyeceğini düşündüğün yönlerini kabul edip özgürleştiğin keşiftir.

* Koçluk, seni sen yapan ve destekleyen, eylemlerini şekillendiren, bazen de seni sabote eden değerlerini, inançlarını, düşüncelerini keşfetmeyi sağlıyor.

– Keşfedince Neler Oluyor?

** Artık kendini daha iyi tanıdığın için hızlı kararlar alabiliyor, başkalarının söyledikleri ile zaman kaybetmeyi bırakıyorsun.

** Potansiyelini keşfediyor, yapabileceklerini kolay netleştiriyorsun.

** Hedef belirlemek ve hedefine ulaşmak  konusunda  daha emin adımlarla ilerliyorsun.

** Topluma uyum ve kendin olmak arasındaki ilişkilere bakıp nasıl davranman gerektiğine daha rahat karar vermeni sağlıyor.

** Bakış açıların çoğalıyor ve daha önce tam da önünde duran ama göremediğin, ihtiyaç duyduğun seçenekleri görmeni sağlıyor.

** Daha dengeli ve bütün içinde yaşamanın aslında ne demek olduğunu anlamaya başlıyorsun.

Bu keşfin faydaları bu saydıklarımla birlikte insandan insana çeşitleniyor, çoğalıyor ve değişkenlik gösteriyor.

Değişim ve dönüşüm sürecim ‘Yaşam Amacımı’ Koçlukta bulduğum bu yolda keyifle ve keşifle devam ediyor.

Sevgilerimle

Ekim, 2022

Birsen Mutlu Turhan, ACC

Profesyonel Koçluk Akademisi Mezunu