‘En Kötü Koçluk Bile Çalışır’ Yazısı

YILLARIN ESKİTEMEDİĞİ BEŞ KOÇLUK CÜMLESİ!

Böyle çarpıcı bir başlık sadece bu cümlelere yakışırdı.

 “En kötü Koçluk bile çalışır.”

 “Koçluk olaya değil; kişinin kendisine yapılır.”

 “Koçluk becerileri bir kastır ve uygulama yaptıkça bu kas gelişir.”

 “Koçluk kilometre işidir.”

 “Koçluk, iki seans arasında çalışan bir destek sistemidir.”

Her bir yazımda birini açıklayacağım bu beş kardeş, tüm koçluk eğitmenliği yıllarım boyunca sınıflarda aktardığım ve koçluğu yeni öğrenenlerin ilgi ile karşıladığı metaforik anlatımlardır.

Benim gözlemim; akılda kalıcı, kıssadan hisse çıkaran ve kolay öğrenmemizi sağlayan bu sloganvari cümleler aynı zamanda duygularımızı da harekete geçiriyordu. Böylece kalıcı ve keyifli bir öğrenme sağlıyorduk.

Peki onlarla ben nasıl buluşmuştum? Bir kısmını kendi aldığım koçluk eğitimlerinde bir saniyeliğine de olsa eğitmen ya da katılımcılardan duymuştum, bir kısmını da ben yaratmıştım. Önemli olan Profesyonel Koçluk Akademisi’nden eğitim alan herkesin er ya da geç bu cümlelerle tanışacak olmasıydı.

 

  1. En kötü Koçluk bile çalışır.

 

Çünkü koçluk alan kişi o an sizin, size göre nerede yanlış yaptığınızı bilemez.

Örneğin, bir seansta çalıştığınız kişiye Üç Sandalye Uygulaması adlı koçluk aracını uyguluyorsunuz. Müşterinizi önce ‘Bilinçli Farkındalık’ Sandalyesi’ne değil de ‘İç Bilgelik’ Sandalyesi’ne oturttunuz. Size göre kocaman bir hata yaptınız. Hatta aranızdaki tüm sinerjiyi bozdunuz ve seans orda bitecek kadar dikkatiniz dağıldı. Çünkü biliyoruz ki; düşünceleriniz, davranışlarınızı ve duygularınızı belirliyor.

Siz bunları yaşarken muhtemelen müşteriniz o sırada hayatının en büyük farkındalığını yaşıyordur ve An’dan çok keyif alıyordur. Ayrıca müşteriniz size “Ben önce Bilinçli Farkındalık Sandalyesi’ne oturacaktım; akışta bir hata yaptınız” da diyemez. Çünkü tekniği bilmiyor. O sizin güçlü sorularınızla kendi farkındalık ve değişim yolculuğuna çıktı bile…

Diyelim ki o da bir Koç ve bu tekniği biliyor. O zaman ne düşüneceğiz?

Yine de bu kişi için koçluk alırken girdiği enerji durumu daha önemlidir. Akıştaki değişikliği fark etse bile kendisini o An’a bıraktıysa alacağı maksimum faydayı almıştır bile. O esnadaki bir sorunuz çok etkili olmuş olabilir, ses tonundaki değişikliği fark etmiş ve bunu ona yansıtmış olmanız onu dönüşümü için harekete geçirmiş olabilir. Bilemezsiniz…O yüzden kendinizi yıkıcı anlamda eleştirmeyin, bir dahaki görüşmeniz için dersinizi iyi çalışmanız yönünde öğrenmenizi cebinize koyun, bu yeterli.

Siz yeterlisiniz…

Lütfen rahat olun, Koçluk yaparak kimseye zarar veremez ve bir tekniği eksik ya da yanlış uygulayarak kimsede düş kırıklığı yaratmazsınız.

Etik ihlali yapmadan, akıl vermeden, kendi deneyimlerinizi paylaşmadan, nötr kalarak, kişiyi konusuna odaklayın güçlü sorularla farkındalık yaratın ve müşterinizi aksiyona davet edin. Koçluk bu…

Her bir koçluk eğitim grubunda yeniden hayat bulan bu beş değerli cümlenin ikincisi ile diğer yazımda buluşmak üzere…

Koçluk Kazansın!

 

* BKEP – Temel Koçluk Eğitimi – Modül 4’te öğrendiğiniz Üç Sandalye Uygulaması’nda ilk oturulan sandalye ‘Bilinçli Farkındalık Sandalyesi’dir 🙂

 

Aralık, 2022

Burcu Özyürek Alp, MCC

Profesyonel Koçluk Akademisi Kurucusu – Fakülte Lideri

Akademi Koç Eğitmeni