Özge Kovalı Yiğit

ÖZGE KOVALI YİĞİT

İnsan Kaynakları Profesyoneli

Profesyonel Koç, PCC - Eğitmen

 

2005 yılında Ege Üniversitesi Tekstil Mühendisliği bölümünde Lisans Eğitimini tamamlamıştır.

2014 yılında Ege Üniversitesi Yönetim Organizasyon ve İnsan Kaynakları Yönetimi Yüksek Lisansını tamamlamıştır.

Toplam 6 yıl Denim Yıkama sektöründe faaliyet gösteren İzmir Tekstil AŞ.’ de Üretim Planlama ve Müşteri ilişkileri sorumlusu olarak çalışmıştır. (2005-2011)

Toplam 8 yıl DEFACTO Perakende Tic. As de sırasıyla Mağaza Müdürü ve Ege Bölge İnsan Kaynakları İş Ortağı olarak görev almıştır. ( 2011-2019)

ICF (Uluslararası Koçluk Federasyonu) Onaylı 500 saatle yakın koçluk eğitimi, 500 saate yakın bireysel koçluk seansı tecrübesi bulunmaktadır.

ICF (Uluslararası Koçluk Federasyonu) – PCC Ünvanlı Koçtur.

2013 yılından bu yana Kurumsal&Bireysel Mentörlük, 2018 yılından bu yana Kurumsal&Bireysel Koçluk hizmeti sunmaktadır.

 2020 Mart ayı itibari ile Profesyonel Koçluk Akademisin’de  Kurumsal&Bireysel Koçluk Hizmetleri vermekte ve Eğitmenlik yapmaktadır.

 

 

 

Aldığı Eğitimler;

 • ICF Akredite 175 saat koçluk eğitimi sertifikasına sahiptir. (ACTP) ID Coaching Bütünsel Gelişim Koçluğu IDTC ) – Mayıs 2018
 • ICF Onaylı – 64 Saat Bireysel Koç Eğitim Programı (BKEP), (ACSTH) Profesyonel Koçluk Akademisi – Mayıs 2020
 • ICF Onaylı - 64 saat NLP Practitioner Sertifika Programı – ( 84 CCEU's - 24 CC) - Erickson Internatıonal Turkıye  -  Şubat 2021
 • ICF Onaylı – 24 saat – Aile ve İlişki Koçluğu Eğitimi – (24 CCEU’s) – Optimal Koçluk – Kasım 2020
 • ICF Onaylı -28 saat 5-12 Yaş Çocuk Koçluğu Oyun Araçları Eğitmenliği Eğitimi – 28 CCEU’s) - YönYönetim Yetkinlik Enstitüsü - Ağustos 2020
 • İletişimde Bağlantı Dansı Mentörlük ve Derinleşme Yolculuğu (Şiddetsiz İletişim) - Günebakan Gelişim ve Danışmanlık – Esin Erek - Aralık 2020 Devam Ediyor
 • İletişimde Bağlantı Dansı İleri ( Şiddetsiz İletişim) – Günebakan Gelişim ve Danışmanlık - Esin Erek - 2020 Haziran
 • İletişimde Bağlantı Dansı 1-2 ( Şiddetsiz İletişim) – Günebakan Gelişim ve Danışmanlık - Esin Erek - 2019 Kasım
 • Mindfullness Temelli Stres Azaltma ( MBSR) Programı – (8 Hafta) – Mindcraft Akademy Mayıs 2020
 • Anlayarak Hızlı Okuma ve Öğrenci Koçluğu Atölyesi – Profesyonel Koçluk Akademisi – 16 saat – Mart 2019
 • Temel Transaksiyonel Analiz Eğitimi – 12 saat -  Hülya Eleviş – Ekim 2019
 • Kurumsal Mentörlük Projesi Mentörlük Eğitimi -150 saat (FLOW Coaching Int)- Aralık 2013

 

 

Eğitmenlik Tecrübesi:

5000 saat – 10.000 katılımcı eğitmenlik tecrübesi bulunmaktadır.

Profesyonel Koçluk Akademisi bünyesinde devam ettirdiği koç eğitmenliğine ilave olarak, farklı konu başlıklarında kişisel farkındalık atölyeleri tasarlamakta ve sunmaktadır.

Eğitim ihtiyaç analizi hizmetiyle, Bireysel ve Kurumsal ihtiyaca bağlı eğitim tasarımı hizmeti de vermektedir.

 

Tasarladığı Eğitimler:

Sen Sana Nasıl Yardımcı Olabilirsin Kişisel Farkındalık Atölyesi:

Bireylerin koçluk becerilerini kullanarak kendilerini keşfetme yolculuğunu konu alan kişisel farkındalık atölyesidir.

 

Hayatla İletişim ve Empati Eğitimi:

Bu eğitimde katılımcılara iletişim ve empati becerilerini farklı yöntemler kullanarak, iletişimin gücünü-etkisini en kalıcı şekilde aktarmak ve kişilik özelliği haline getirmelerini sağlamaları amaçlanmaktadır.

 

Kişisel Farkındalıkla Motivasyon ve Başarı Yönetimi:

Bu eğitimde katılımcılara çalışma verimliliklerini en üst seviyeye getirebilmek, başarı ve hedef odaklı çalışmalarını sağlamak, hedeflerine ulaşmalarını sağlamak, çalışma süreçlerini olumlu yönde etkilemek, kendi kendilerine liderlik yapabilme becerilerini kazandırmak amaçlanmıştır.

 

Kişisel Farkındalıkla Stres Yönetimi Eğitimi:

Bu eğitimde katılımcılara günlük hayatta da iş yaşamında da bireyi olumsuz etkileyen stresi nasıl yönetebileceğinin öğretilmesi amaçlanmaktadır. Stresten kaçamasak da stresi kontrol etmenin mümkün olduğu, katılımcıların öfkelerini yöneterek daha mutlu olmak için tavsiye ve teknikleri öğrenerek hayatlarında yeni bir sayfa açabilmeleri hedeflenmektedir.

 

Hayır Diyebilme Sanatı:

Bu eğitimde “Hayır” demenin sadece bir şeyi inkâr etmek anlamına gelmediğini. “Hayır” demenin, aslında kişinin kendi kişisel ihtiyaçlarını ve isteklerini net olarak dile getirmeye cesaret edebilmek olduğunun fark edilmesi amaçlanmaktadır. İletişim kurarken karşındaki kişiyi kırmadan “Hayır” diyebilmenin tekniklerinden bahsedilecek eğitimde, ayrıca “Hayır” demek istemesine rağmen kişiliği gereği “Hayır” diyemeyen kişilere bu süreci olumlu bir şekilde yönetebilmelerine destek olmak amaçlanmaktadır.

 

Değişim ve Dönüşüm Yolculuğumda Kendimi Yönetme Sanatı:

Bu eğitim sonunda katılımcıların kendi hayatlarını yönetebilme becerilerini öğrenerek değişim ve dönüşüm yolculuklarını keyifle yol alabilmeleri amaçlanmaktadır.

 

Bireysel Farkındalıkla Öz Farkındalık Yönetimi:

Bu eğitim sonunda katılımcıların kendi yaşamlarını sorgulamaları, kendilerini fark etmeleri ve edindikleri bilgileri pratiğe dönüşmeleri amaçlanmaktadır.

 

Duygusal Dayanıklılık ve Farkındalığımızı Artırma Yöntemleri:

Bu eğitim sonunda katılımcıların an da kalma becerilerini geliştirerek duygusal farkındalıklarını artırabilmeleri amaçlanmaktadır. Katılımcıların duygularının farkında ve onları yönetebilen bireyler olarak daha tatminkar bir hayatın kapılarını aralayabilmeleri amaçlanmaktadır.

 

Daha Mutlu Bir Hayat İçin Amaç, Anlam ve Tutkularımı Keşfediyorum:

Bu eğitim sonunda katılımcıların kendilerini tanıma ve potansiyellerini keşfetme sürecinde, yaşam amaçlarını tespit etmeleri, anlamlı ve tutkulu deneyimleri yaşayabilme cesareti kazanmaları amaçlanmaktadır.

 

Kendi Değerini Keşfetme Yolculuğunda Neye İhtiyacın Var?:

Bu eğitimde katılımcıların kendilerini ve potansiyellerini keşfetme yolculuklarında kendilerine verdikleri değeri fark edebilmeleri ve yolculuklarını daha anlamlı ve farkındalıkla devam etmeleri amaçlanmaktadır.

 

Değişim Yolculuğunda Başarılı Olabilmek : Bu eğitim sonunda katılımcıların kendi hayatlarını yönetebilme becerilerini öğrenerek değişim ve dönüşüm yolculuklarını keyifle ve başarıyla yol alabilmeleri amaçlanmaktadır.  

 

Gönüllü Projeler

Üniversite yıllarından bu yana  sivil toplum kuruluşunda, gönüllü olarak görev almaktadır. 2014 yılından bu yana gönüllü koçluk&mentörlük projelerinde profesyonel koç, mentör ve eğitmen kimliğinde görev almaktadır.

Birlikte çalıştığı sivil toplum kuruluşları ve derneklerden bazıları;  ICF Türkiye – EMCC - Peryön – Ege Üniversitesi – İzmir Büyükşehir Belediyesi Havagazı Gençlik Yerleşkesidir.

Profesyonel Koçluk Akademisi bünyesinde oluşturulan sosyal sorumluluk projelerine ekip liderliği yapmaktadır.

*2019 yılında EMCC Tarafında koordine edilen Avrupa Birliği Projesi - Genç Pozitif Liderler Projesinde, Peryön tarafından koordine edilen Türk Mühendis Kızlar projesinde,  Ege Üniversitesi ile Kariyer Melekleri Projesinde profesyonel koç , YenidenBiz derneği mentörlük projesinde mentor olarak görev almıştır.

*2021 yılında ICF&TED “Kariyer Koçluğu Projesinde”,  ICF Türkiye & Gelecek Daha Net projesinde, PERYÖN “Pusulam” Projesinde, Ege Üniversitesi ile “Kariyer Melekleri” Projesinde, Digital Yerliler Akademisi gönnüllü koçluk projesinde, Profesyonel Koçluk Akademisi - Pigençlik Derneği  ile “Yeni Bir Ben” projesinde gençlere gönüllü koçluk yapmaktadır.

Tekstil Mühendisleri Odası, PERYÖN ve ICF (Uluslararası Koçluk Federasyonu) üyesidir.

ICF Türkiye - Ege Bölge Takımında aktif olarak görev almaktadır.

 

 

Özge KOVALI YİĞİT

İnsan Kaynakları Profesyoneli                       E mail : ozgekovali@gmail.com

Profesyonel Koç, PCC

Eğitmen