Profesyonel Koçluğun Benim Hayatımdaki Yansımaları Neler?

Öncelikle profesyonel olarak koçluk yapmaya başladığımdan beri insanları anlama, tanıma ve kişiye özgü olarak nasıl davranılması gerektiğini öğrendim.

Herkes ayrı bir dünya ve herkes kendi dünyasını yaşıyor. Buna bağlı olarak siz de kendinizi merkeze almayı değil; kendinizden ödün vermeden karşı tarafın sistemine hitap etmeyi öğreniyorsunuz.

Kişiye özgülüklerin farkına varıp gelişmiş bir anlama ve empati yeteneği geliştiriyorsunuz. Bu da sizi iletişimde iyi yapıyor. Her kesimden, her meslek grubundan her yaşta insanın aslında istediği bir şey var, o da: anlaşılmak ve değer görmek. İşte ben karşı tarafı anlayıp, değer verip sağlıklı bir iletişimi sürdürebilmeyi, herkesin dünyasına girmeyi ve bunun karşılığında da güzel ilişkiler kurabilmeyi deneyimledim.

Hedeflediğim şeyler her zaman gerçekleşir, çünkü benim kontrolümde, yeterince olumlu ve spesifik hedefler koymayı öğrendim.

Motivasyonum hep yüksektir. Çünkü koçlukla kendimi tanıdım ve beni neyin ve ne zaman motive edeceğini biliyorum.

Ben istediğim ve hazır olduğum zaman her şeyi başarabileceğime olan inancım da sonsuzdur. Çünkü başarı kişisel yatkınlıklarınızın yanı sıra geliştirdiğiniz beceriler, iyi bir planlama ve bu planı sürdürme bilgileriyle tamamlandığında gelir. Ben de bu anlamda zaten mesleğim gereği sürekli olarak koçluğu uyguluyorum. Ve inanıyorum herkes “kendi kendisinin koçu olabilir.”