Kitap Önerimiz – HAYATI YENİDEN KEŞFEDİN

Jeffrey E.Young – Janet S.Klosko

Şema Terapi 1960’larda Dr. Aaron Beck tarafından geliştirilen Bilişsel Terapi’nin uzantısıdır. Şema, çocukluktan başlayan ve yaşam boyu sürekli tekrar eden bir kalıptır. Bize ailemiz ve diğer çocuklar tarafından yapılan bir şeyle başlamıştır. Terkedilmiş , eleştirilmiş, aşırı korunmuş, istismar edilmiş, yok sayılmış ya da yoksun bırakılmışızdır. Bir şekilde zarar görmüşüzdür. Sonunda şema hayatımızın bir parçası olur.

Şemalar, düşünce, davranış ve ilişki kurma biçimlerimizi etkilerler. Öfke, üzüntü ve kaygı gibi bazı güçlü duyguları tetiklerler. Sosyal statü, ideal evlilik, yakınlarımızın takdiri, meslekte başarı dahil herşeye sahipmişiz gibi görünsek de hayattan tat almayı ve başarılarımıza sevinmeyi beceremeyiz.

Duygusal Yoksunluk, Dayanıksızlık, Boyun Eğicilik, Kuşkuculuk ve Kötüye Kullanılma,, Terk Edilme, Kusurluluk, Haklılık, Bağımlılık, Başarısızlık, Yüksek Standartlar ve Sosyal İzolasyon sözü edilen Şemalardır.

Kişiliğe işlenmiş ve tedavisi zor sorunlar için geliştirilen ve etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış Şema Terapi’nin yaratıcılarından Young ve Klosko, ilaçların yardımı ve uzun süren geleneksel terapiler olmadan şemalarınızı testler aracılığı ile farkedip, Bilişsel Terapi’nin devrim niteliğindeki ilkeleriyle değiştirmenize yardımcı oluyorlar.

Keyifli Okmalar Dileriz…